Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte de munca in Italia si Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte de munca in Italia si Romania

Buna ziua!

Am nevoie de o clarificare pe urmatoarea spete:
O persoana este angajat cu contract de munca in Italia. In acelasi timp, a deschis in Romania o societate la care este asociat unic si administrator. Domeniul de activitate este transport marfuri. Intentia este sa factureze unele transporturi (efectuate in Italia, pe cont propriu) de pe aceasta firma.
Intrebarea mea este daca aceasta persoana poate incheia cu propria firma un contract de munca, ata timp cat contractul de munca din Italia este valabil.
Multumesc anticipat!
Da, poate incheia cu societatea al carei asociat unic este un c.i.m.

Legea nr. 31/1990
art.196^1 alin.3 : Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Art. 35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!
NU stiti cumva si ce ar trebui sa se treaca in C.I.M. la: locul muncii, durata muncii, orele de desfasurare a activitatii....
locul muncii = locul unde va veti desfasura activitate

durata muncii = timpul de munca, norma intreaga (8 ore/zi) sau timp partial de munca(de exemplu, 1 h/zi, 1 h/sapt , 2 ore/zi etc.)

repartizarea timpului de munca : 8.oo - 16.oo(norma intreaga) sau 9.oo -11.oo (timp partial 2 h/zi).
Dar in aceste conditii contractul de munca din Romania este considerat functie de baza (cu deducere personala la calculul impozitului pe salarii) sau nu?
Locul de munca unde se afla functia de baza si-l alege salariatul.