Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 205 la asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 205 la asociatiile de proprietari

La sfarsitul lunii Ianuarie 2015 ati scris ca "incepand cu anul 2015 vom depune o declaratie mai putin". Respectiv, ca Declaratia 205 nu se mai depune, aceasta fiin inlocuita cu Declaratia unica 112.
Nu am mai depus-o.
Acum, cu stupoare si cu totul intamplator, constat ca pe 20.02.2015 ANAF a emis noul formular pdf pentru Declaratia 205 pentru anul 2014.
Intrebari: Trebuie depusa totusi Declaratia 205 ? Daca da, ce fac daca o depun acum in luna Mai in loc de termenul limita (sfarsitul lunii februarie) ?
Nu este o bataie de joc sa emiti un formular pe 20.02 cu obligatia depunerii cel mai tarziu pe 28.02 ?
Cu precizarea ca noi suntem o Asociatie de proprietari ai unui bloc din Bucuresti
Trebuia depusa. Normal ar fi sa nu va luat despre ce scrie presa ci sa va interesati personal in legatura cu ce depuneti sau nu. Depuneti-o cat mai repede, eventual online. Si ce-o fi, o fi. E raul cel mai mic asa.
Pai pe forum s-a scris bine - incepand cu 2015 nu se vor mai depune D205 - avand in vedere ca informatiile cerute pe 2015 se vor depune abia in 2016... Deci ultimile informatii depuse in 2015 au vizat activitatea pe 2014 - priceput?

Daca observati bine, tot ceea ce "vrea" D205, se regasesc in D112 care se depune lunar sau, ma rog, odata la trei luni, daca asa v-ati hotarat.

Acum, nu mai conteaza, intocmiti D205, asa cum ati fost sfatuit de catre @lucianrosca si ce-o fi, o fi - ca asta-i problema, as.prop. sunt marii evazionisti ai tzarii, ce mai!

Am mai scris pe alt topic ca noi am primi un plic special de la ANAF prin care eram atentionati ca avem un debit de 1 leu la nush ce contributii sociale si ca daca nu clarificam de urgenta situatia ..... Bai frate ANAF, sa mori tu ca nu esti prost ca noaptea? Cum sa-mi trimiti tu un plic de vreo 6-7 lei ca as. noastra are un debit de 1 leu, cand auzim toata ziua ca sunt tot felul de SC-uri care au debite, la acelasi ANAF in valoare de sute de milioane de euroi? Asta-i tzara in care traim - si dvs. va este frica ca nush ce o sa patiti pentru ca nu ati intocmit si trimis la timp D205, pentru activitatea din 2014!
Succes!