Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitii cu amanuntul efectuate in piete ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitii cu amanuntul efectuate in piete agroalimentare

ce act ar trebui sa intocmeasca sau sa detina o societate comerciala care achizitioneaza de pe piata libera produse agroalimentare cu amanuntul, avind in vedere ca L.nr.145/2014 la Art. 20. prevede - "Dupa 180 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se interzice utilizarea urmatoarelor documente la cumpararea produselor agricole de la producatori agricoli persoane fizice:
a) borderoul de achizitie (de la producatori individuali) (cod 14-4-13/b), prevazut la nr. IV, nr. crt. 39 - Mijloace banesti si deconturi - din anexa nr. 2 la Ordinul ministrului economiei si finantelor nr. 3.512/2008 privind documentele financiar-contabile, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 870 si 870 bis din 23 decembrie 2008, cu completarile ulterioare;"
Din cate stiu,producatorul trebuie sa aiba carnet de comercializare care se completeaza si vi se da pentru a va putea face nir-ul.