avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafonarea incasarilor si platilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafonarea incasarilor si platilor

Buna ziua
Am o nelamurire in ceea ce priveste articolul din legea 70/2015 in care se precizeaza ca "Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5.000 lei şi, respectiv, de 10.000 lei, către magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5.000 lei, către furnizorii de bunuri şi servicii, respectiv de 10.000 lei, către magazinele de tipul cash and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar."

Acest articol se interpreteaza ca poti plati in numerar maxim 5000 lei/10.000 lei sau exact aceasta suma?
Cel mai recent răspuns: adrianabresug , utilizator 09:40, 6 Mai 2015
Buna dimineata,
Se popate plati in numerar pana la 5000 respectiv 10000, iar ceea ce este peste aceste sume se poate achita doar prin instrumente de plata fara numerar.
Multumesc frumos!
buna ziua, va rog sa imi spuneti cum sa interpretez urmatorul fragment ,,sunt interzise incasarile fragmentate de la o persoana fizica (populatie ) pt operatiunile de incasari in numerar cu o valoare mai mare de 10.000 lei precum si fragmentarea unei livrari de bunuri cu valoare mai mare de 10.000 lei ,,.
In cazul meu daca execut pt o persoana fizica 10 usi si 20 geamuri nu am voie sa fac mai multe facturi daca valoarea acestora depasesc 10.000 lei ?Adica fac factura cu toate cele 20 produse incasez 10.000 lei cu chitanta si restul cu virament sau card ?Ce siguranta am ca dupa ce montez usile si ferestrele la locuinta omului .acesta imi va vira diferenta prin banca ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata in numerar la furnizor Ciortea Zita Ciortea Zita Buna ziua, daca de la furnizori am facturi care depasesc 5000 ron, pot achita in numerar suma de 5000 ron si diferenta prin banca, avind in vedere prederile ... (vezi toată discuția)
Plata numerar. leo92 leo92 Pot plati numerar o factura de 30000 de lei, in decursul unei luni, in mai multe transe? (vezi toată discuția)
Pot incasa mai multe chitante la aceeasi factura? analici analici Buna seara Doresc sa emit o factura in valoare de 50 000 lei pot incasa de la client cate o chitanta in valoare de 5000 pana la achitarea facturii sau ... (vezi toată discuția)