Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CONTESTATIE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CONTESTATIE

Buna ziua,am participat la un concurs pentru ocuparea unui post de infirmier si am contestat rezultatul la proba interviu.Este corect ca,comisia de evaluare sa imi scada nota fara a se sustine proba din nou.Mentionez,dupa sustinerea interviului nu mi s-a dat sa semnez nici un proces verbal de evaluare.
Contestatia nu da dreptul la resustinerea probei.
Hg 286/2011
Art. 34. — (1) Contestatia va fi respinsa in urmatoarele situatii:
a) candidatul nu indeplineste conditiile pentru a participa la concurs;
b) punctajele au fost acordate potrivit baremului si raspunsurilor din lucrarea scrisa sau punctajele de la interviu au fost acordate potrivit planului de interviu, intrebarilor formulate si raspunsurilor candidatilor in cadrul interviului;
c) punctajele au fost acordate potrivit baremului probei practice.
.....

Art. 35. — Candidatul nemultumit de modul de solutionare a contestatiei se poate adresa instantei de contencios administrativ, in conditiile legii.

....dupa sustinerea interviului nu mi s-a dat sa semnez nici un proces verbal de evaluare.

Nici nu se semneaza asa ceva de catre candidati.
conform articolului 24,punct 8 din hg 286/2011,raspunsurile la interviu se inregistreaza sau se consemneaza intro anexa la raportul final al concursului si se semneaza de cadre membrii comisiei si de catre candidat.
Acolo este vorba despre intrebarile si raspunsurile , nu si despre raportul de evaluare.