avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Vanzare certificat actionar
Discuție deschisă în Bursa de valori

Vanzare certificat actionar

cum trebuie sa procedez pentru a-mi vinde actiunile obtinute de la intreprinderea la care am lucrat
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:25, 29 Ianuarie 2018
Daca firma este cotata pe Bursa (BVB), va adresati unui broker autorizat.
Daca nu este, va adresati firmei, poate unul dintre actionari vrea sa le cumpere.
Daca nu vrea, cauitati un alt client.
Trebuie sa mergeti la un broker. Cautati pe google " vanzare actiuni" si veti gadi informatii despre procedura de vanzare. Brokerii sunt niste intermediari similari agentilor imobiliari dar care se ocupa cu intermedierea vanzarii sau cumpararii actiunilor.
Gasiti informatii si pe www.depozitarulcentral.ro sau pe site urile SIFurilor.
cyan a scris:
Brokerii sunt niste intermediari similari agentilor imobiliari dar care se ocupa cu intermedierea vanzarii sau cumpararii actiunilor.

Singura similitudine intre cele doua profesiuni este cuvantul "broker".

Depozitarul Central si SIF-urile nu se ocupa de tranzactii cu actiuni.

Restul este OK
BIU,,
MARCOV EUGEN - Cabinet Individual a scris:

Depozitarul Central si SIF-urile nu se ocupa de tranzactii cu actiuni.


Este corect, am scris despre DC si SIF pentru cazul in care nu se cunoaste despre situatia actiunilor, dar nu este cazul in topicul de fata.
Sunt utilizatori care au actiuni de pe vremea marii "colectivizari" si nu cunosc care mai este situatia lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiuni la sif banat crisana july21 july21 Buna ziua ,va rog sa ma ajutati daca puteti sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu actiunile BANAT CRISANA,as dori sa le vand si as vrea sa stiu ce valoare ... (vezi toată discuția)
Actiuni sif assbell99 assbell99 daca vreau sa-mi vand actiunile detinute la Sif este obligatoriu sa ajung la Depozitarul central? (vezi toată discuția)
In legatura cu despagubirea proprietatii - actiuni Tudor Popazu Tudor Popazu in conditiile in care doresc instrainareaactiunilor sau depunerea acestora catre o companie care imi poate da un numerar avantajos ,se poate unde trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)