Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amezi taxa de drum
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amezi taxa de drum

buna dimineata,
va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarei situatii.
In luna aprilie/mai 2012 am efectuat un drum la Constanta fara a plati taxa de drum ( polita veche expirase cu o luna inainte). Am fost " taxat" si la dus si la intors, la dus pe 27 aprilie , la intors pe 1 mai 2012.
Am primit cele doua procese verbale de contraventie si am platit, pentru prima amenda : valoarea amenzii + valoarea tarifului de despagubire ( 28 euro) , pentru a doua amenda : numai valoarea amenzii, fara plata tarifului de despagubire.
Recent , pe 22 mai 2015 am primit de la ANAF o somatie pentru plata a 250 lei, reprezentand cred, suma tarifului de despagubire + penalitati, neplatit atunci.
In acea perioada se discuta foarte mult despre acest "tarif de despagubire" si era considerat de multi un abuz legislativ.
In final stiu ca s-a renuntat la plata tarifului de despagubire dar nu stiu de cand si deasemenea incepad cu ce data.
Va rog sa ma sfatuiti care este calea de urmat:
1. plata sumei inscrisa in somatie
2. contestatia, daca exista calea legala de urmat cu sanse favorabile

multumesc
GNE/25 mai 2015
Faceti contestatie la executare si invocati nulitatea titlului executoriu