Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia Rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia Rutiera

Buna, ma oprit Politia Rutiera Romana in trafic, Agentul s-a prezentat, fara a specifica motivul pentru care am fost oprit, mi-a solicitat sai prezint toate actele masinii, dupa care a spus sa ridic capota, a facut doua fotografii cu telefonul mobil si ma amendat cu 6 puncte penalizare plus amenda si retinerea talon pe motiv ca luminile masinii sunt de o intensitate prea mare si de alta culoare de cat prevede legea, a doua zi ma oprit alt echipaj, care ma intreaba de ce mi-a fost retinut talonul, am spus motivul, dupa care imi solicita sa deschid capota, si sa pornesc motorul, a venit apoi la mine si mi-a solicitat sa astept pana chiama RAR pentru ca vrea sa vada daca am schimbat motorul, a sunat toti trei pe telefoane timp de 5-10 minute dupa care mi sa comunicat ca m-au bagat in baza de date rar ca am schimbat motorul la masina ... apoi ma lasat sa plec. nu cunosc prea bine legil va rog sa ma sfatuiti ce sa fac acum? Va multumesc.
Ati avut instalata instalatie xenon?
Este dificil a constata in lipsa tehnicii speciale intensitatea luminilor masinii si verificarea caracteristicilor masinii si a becurilor efectiv instalate
Referitor la schimbare motor numai angajatii RAR si ARR se pot pronunta prin verificare baza de date si serie motor existent pe masina
Daca nu ati operat interventii/inlocuire neautorizata asupra motorului,solicitati verificare la RAR

Am avut xenon, dar am dat jos instalatia, motorul nu l-am schimbat de cand am inmatriculat masina, si in civ este trecut "Serie motor nu poate fi pansonata" ...

Adaug, este normal sa ma tina pe mine in strada pana ce trezesc ei alte autoritati ale statului sa vada daca vor sa ma controleze si ei? ca asa a facut cand m-au oprit a doua oara, Cat timp sunt obligat sa stau cand ma opreste? Multumesc

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Atentie sporita cu modificarile neautorizate pentru ca riscati situatii neplacute in urma caroira sa va fie restrictionat dreptul de utilizare bun mobil
Agentii de politie sunt special pregatiti pentru a sesiza interventii/modificari neautorizate
Sunt aspecte pe care majoritatea sopferilor nu le cunosc cum ar fi de ex gama coloristica admisa
La fel si luminile
In conditiile in care producatorul unei marci auto nu utilizeaza xenon,este evident ca daca se depisteaza in trafic auto al carui producator nu utilizeaza becuri/instalatie xenon,constatarea agentilor este intemeiata,soferul riscand sanctiunile legal prevazute
Referitor la seria motor,cine a facut precizarea "Serie motor nu poate fi pansonata" .,in conditiile in care RAR are cel putin 2 variante de pansonare motor?
Referitor la Cat timp sunt obligat sa stau cand ma opreste?,nu exista legal prevazut termen finalizare verificare ,fiind situatii in care agentii constatori=politie,RAR,ARR,au competenta in astfel de cazuri sa dispuna blocarea datelor de identificare auto si restrictionarea dreptului de utilizare bun mobil
Desfasurati demersuri pentru pansonare motor,pentru ca riscati situatii neplacute