Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din Romania copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din Romania copil minor

Este posibila iesirea din Romania a unui copil de 3 ani doar cu mama sa, fara acordul tatalui. Parintii sunt divortati, iar prin hotarare copilul a fost incredintat mamei, tatal avand program de vizite. Mama locuieste momentan in Anglia si copilul a ramas in Romania cu bunicii, iar acum doreste sa il ia cu ea.
ce scrie exact in hotarare ? Nu cred ca i-a fost incredintat mamei, copilul avand 3 ani, iar ncc a intrat in vigoare de aproape 4.
Din punctul meu de vedere, va trebui declaratie notariala a tatalui ca este de acord ca minorul sa paraseasca tara.
Daca nu vrea, mama poate solicita in instanta acest acord.
De cat timp sta copilul la bunici? Pana la acord de iesire din tara, sa nu se trezeasca mama ca tatal introduce cerere de schimbare a domiciliului copilului la el... dat fiind ca mama nu sta cu copilul si nu se ocupa, zilnic, de el.