avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizie definitiva pronunta de instanta de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizie definitiva pronunta de instanta de apel

buna ziua,

o decizie definitive pronunta in apel poate fi atacata?
apelul a fost pierdut pe tardivitate.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 12:25, 3 Iunie 2015
Daca apelul este ultima cale de atac, nu mai aveti ce face.
S-a judecat in fond la tribunal,sentinta a fost data cu apel, iar pe sentinta din apel(care s-a judecat la curtea de apel) scrie doar "definitiva", nu cu recurs in termen de...
Nu mai poate fi atacata cu recurs.Aveti la dispozitie caile extraordinare de atac , daca sunt indeplinite conditiile legale:revizuire,contestatie in anulare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs loviri si alte violente cercetasa cercetasa sentinta care se da la tribunal in recurs pt. loviri si alte violente este definitiva si irevocabila ??????? (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare vichi_90 vichi_90 Buna ziua tuturor va rog daca ma poate lumina cineva: - tribunalul a judecat fondul- sectia contencios - am pierdut - curtea de apel a judecatrecursul - am ... (vezi toată discuția)
Cai de atac ioanandrei ioanandrei Va rog mult sa-mi spuneti : daca intr-un proces( cauza evaluabila in bani , bun imobil evalut peste 100.000,0 ron) , unde prima instanta ,care a judecat ... (vezi toată discuția)