Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... CMR operatiuni triunghiulare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

CMR operatiuni triunghiulare

Firma A din Romania achizitioneaza marfa de la firma B din Polonia, marfa urmand sa fie vanduta unui fimei C client final din Germania. Responsabilitatea transportului cade in sarcina firmei A din Romania. Toate cele 3 firme au coduri valide de TVA. Avand in vedere conditiile de mai sus este vorba de o operatiune triunghiulara. Este foarte important ca beneficiarul final firma C din Germania sa nu aiba acces la datele de identificare ale firmei B din Polonia(furnizor) si de asemenea furnizorul firma B din Polonia nu ar fi bine sa acceseze datele de identificare ale firmei C din Germania. Ati mai intalnit o situatie asemanatoare? Aveti o solutie? Eu ma gandeam sa facem 2 cmr-uri - unul care sa aiba expeditor firma B din Polonia, iar destinatar firma A din Romania cu loc de descarcare Germania, iar un al 2-lea CMR care sa aiba expeditor firma A din Romania si destinatar firma C din Germania cu loc de descarcare final Germania. Ce parere aveti? Multumesc anticipat!
IoanaAd, utilizator
Se practica metoda dar este Ilegala
CMR ul trebuie sa fie copie fidela a traseului...