Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Are dreptul politistul sa ma aresteze pt traversare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Are dreptul politistul sa ma aresteze pt traversare neregulamentara?

Politistul poate retine si conduce la sectia de politie in vederea identificarii oruce persoana care refuza sa se legitimeze indiferent de contraventia savarsita.
Doar pentru aceasta fapta nu,dar daca va cerut sa va legitimati si nu ati avut documente de identitate la d-voastra va poate invita la sectia de politie pentru a va identifica si intocmi un proces-verbal care consta in amenda,daca va opuneti va poate lua cu forta.
Nu poate sa va aresteze, dar va poate supune unei masuri admnistrative ce consta in conducerea la sectia de politie, de bunavoie sau cu forta. Acolo nu va poate retine decat pt. timpul necesar identificarii si aplicarii amenzii, dupa care sunteti liber sa plecati, cu exceptia cazului cand se dispune retinerea pt. 24 de ore, doar pt. savarsirea vreunei infractiuni. Evident, traversarea neregulamentara nu este infractiune.
Nofacenoname0, utilizator