Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Faptele administrative pot fi atacate in contencios, ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Faptele administrative pot fi atacate in contencios, de vreme ce nasc raporturi juridice??

faptele administrative sunt fapte materiale juridice care intervin în sfera administraţiei publice, adică
transformări în lumea înconjurătoare care produc efecte juridice, independent de existenţa unei manifestări de
voinţă în acest sens a autorităţilor publice (de exemplu, construirea de către primărie a unei clădiri pe terenul
proprietatea localităţii, omisiunea de a răspunde la o cerere de informaţii de interes public, etc.), ci doar în baza
legii.
Legea este, aşadar, cea care dă valoare unui fapt material, transformându-l într-un fapt juridic, în speţă
administrativ.

Deci pot fi atacate actele si faptele, insa doar faptul de a nu raspunde la o cerere??

Faptul de a indeplini defectuos o operatiune administrativa, avand ca efect lezarea unui drept - poate orice asemenea fapt in general fi atacat in contencios administrativ??
Si ce alte exemple de asemenea 'fapte'?
aidu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Vă contrazic. Art. 221 NCC prevede răspunderea persoanelor juridice de drept public . Acestea răspund pentru faptele lor, licite sau ilicite la fel ca și pers. juridice de drept privat. Și în acest caz intervine răsp. delictuală întemeiată pe vină.și poate fi tras la răspundere atât pers. juridică de drept public cât și administrarea respectivă.
Normal ca nu pot, in contencios administrativ, ataca fapta functionarului public, care si-a indeplinit defectuos atributiile de serviciu....
ar trebui sa fac plangere penala pt abuz in serviciu :)

Insa eu intreb oarecum altceva...
O institutie publica are obligatia sa savarseasca o operatiune administrativa fata de mine.
Insa nu isi indeplineste obligatia respectiva... sau o indeplineste defectuos,
prin urmare imi cauzeaza o vatamare intr-un drept si un interes legitim.
Pot sa actionez in contencios in sensul asta??

liamic43 a scris:

Vă contrazic. Art. 221 NCC prevede răspunderea persoanelor juridice de drept public . Acestea răspund pentru faptele lor, licite sau ilicite la fel ca și pers. juridice de drept privat. Și în acest caz intervine răsp. delictuală întemeiată pe vină.și poate fi tras la răspundere atât pers. juridică de drept public cât și administrarea respectivă.

Instanta de contencios administrativ va putea disjunge o asemenea cerere sa o trimita la sectia civila??

~ Conținut șters la cerere ~
Dar nu e bizar ca o instanta civila sa se pronunte asupra unui fapt administrativ,
iar instanta de contencios administrativ sa nu se pronunute asupra faptelor administrative, ci doar a actelor?!