avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raportare la institutul national de statistica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raportare la institutul national de statistica

Buna ziua,
se poate sa-mi spuna cineva ce presupune aceasta raportare lunara la INS?
Ce date se transmit si cum?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:58, 14 Iunie 2015
1. Legea 226/2009 - organizarea si functionatea statisticii oficiale in Romania
Art. 25: Obligaţiile furnizorilor de date
(1)Furnizorii de date sunt obligaţi să transmită, în mod gratuit, producătorilor de statistici oficiale date corecte, actuale şi complete, la termenele, periodicităţile, în forma şi după metoda de colectare prevăzute în programul statistic naţional anual şi în conformitate cu normele metodologice.

Art. 45: Răspunderea contravenţională
Constituie contravenţii următoarele fapte:
a)neîndeplinirea de către furnizorii de date a obligaţiilor prevăzute la art. 25 alin. (1) sau (2);
b)refuzul explicit al furnizorilor de date de a îndeplini obligaţiile prevăzute la art. 25 alin. (1) sau (2);
.......

Art. 46: Sancţiuni
(1)Contravenţiile prevăzute la art. 45 se sancţionează după cum urmează:
a)cele prevăzute la lit. a), c), d) şi f), dacă sunt săvârşite de persoane fizice, cu amendă de la 500 lei la 2.000 lei;
b)cele prevăzute la lit. a), c), e) şi f), dacă sunt săvârşite de persoane juridice, cu amendă de la 2.000 lei la 50.000 lei;
c)cea prevăzută la lit. b), cu amendă de la 10.000 lei la 100.000 lei.
..

2. Toţi operatorii economici care efectuează tranzacţii intracomunitare de bunuri şi al căror volum anual al acestor schimburi depăşeşte pragurile valorice stabilite anual de INS pentru fiecare din cele două fluxuri, trebuie sa completeze şi să transmită în format electronic declaraţia statistică INTRASTAT.

3. Detalii
Statistici privind castigurile salariale
[ link extern ]

Indicatori pe termen scurt (Ancheta UNICA)
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 14 Iunie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raportari statistice bogdan.i bogdan.i Buna ziua, Contabila de la firma noastra se tot plange ca cei de la statistica ii paseaza tot felul de sarcini(in afara de intrastat). Intrebarea este daca ... (vezi toată discuția)
Pasibil de amenda NDenisa NDenisa Am fost sunată de BNR sa răspund la niște chestionare pentru firma , chestionare trimise pe email si posta. Nu am dat curs acestora si astfel am fost ... (vezi toată discuția)
Transmiterea informatiilor statistice catre b.n.r. este obligatorie? ... Gabriel Alionte Gabriel Alionte Transmiterea informatiilor statistice catre B.N.R. este obligatorie? Exista sanctiuni pentru netransmiterea informatiilor cerute de catre B.N.R. persoanelor ... (vezi toată discuția)