Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raportare la institutul national de statistica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raportare la institutul national de statistica

Buna ziua,
se poate sa-mi spuna cineva ce presupune aceasta raportare lunara la INS?
Ce date se transmit si cum?

Multumesc anticipat!
1. Legea 226/2009 - organizarea si functionatea statisticii oficiale in Romania
Art. 25: Obligaţiile furnizorilor de date
(1)Furnizorii de date sunt obligaţi să transmită, în mod gratuit, producătorilor de statistici oficiale date corecte, actuale şi complete, la termenele, periodicităţile, în forma şi după metoda de colectare prevăzute în programul statistic naţional anual şi în conformitate cu normele metodologice.

Art. 45: Răspunderea contravenţională
Constituie contravenţii următoarele fapte:
a)neîndeplinirea de către furnizorii de date a obligaţiilor prevăzute la art. 25 alin. (1) sau (2);
b)refuzul explicit al furnizorilor de date de a îndeplini obligaţiile prevăzute la art. 25 alin. (1) sau (2);
.......

Art. 46: Sancţiuni
(1)Contravenţiile prevăzute la art. 45 se sancţionează după cum urmează:
a)cele prevăzute la lit. a), c), d) şi f), dacă sunt săvârşite de persoane fizice, cu amendă de la 500 lei la 2.000 lei;
b)cele prevăzute la lit. a), c), e) şi f), dacă sunt săvârşite de persoane juridice, cu amendă de la 2.000 lei la 50.000 lei;
c)cea prevăzută la lit. b), cu amendă de la 10.000 lei la 100.000 lei.
..

2. Toţi operatorii economici care efectuează tranzacţii intracomunitare de bunuri şi al căror volum anual al acestor schimburi depăşeşte pragurile valorice stabilite anual de INS pentru fiecare din cele două fluxuri, trebuie sa completeze şi să transmită în format electronic declaraţia statistică INTRASTAT.

3. Detalii
Statistici privind castigurile salariale
[ link extern ]

Indicatori pe termen scurt (Ancheta UNICA)
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic