Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune fortata

Buna ziua,

Am mostenit un teren de la strabunici impreuna cu mai multi mostenitori. Deoarece unul dintre ei a facut o obsesie pentru mostenire si doreste sa impiedice divizarea (dar pe de alta parte nu vrea sa cumpere terenul pentru ca nu are bani), putem cere iesire din indiviziune fortata? Pot cere iesirea din indiviziune si fara sa am acordul celor care se opun? Mentionez ca terenul are o latime la strada de 60 m si trebuie sa se imparta intre 6 mostenitori.
Buna ziua,
Conform art. Art. 1143 C.Civ. Starea de indiviziune
(1) Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Moştenitorul poate cere oricând ieşirea din indiviziune, chiar şi atunci când există convenţii sau clauze testamentare care prevăd altfel.
In aceste conditii puteti solicita oricand in instanta iesirea din indiviziune.