Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament olograf

Buna ziua,
Mama mea are varsta de 87 ani si vrea sa imi lase ca mostenire un teren.avand in vedere ca eu sunt cea care o ingrijesc. Pentru un testament incheiat in fata notarului trebuie dus un certificat ca este in deplinatatea facultatilor mintale. Mama nu este deplasabila iar pentru ai aduce la domiciliu si expertiza medicala si notarul este foarte costisitor si nu ne putem permite. Intrebarea mea este daca voi avea probleme in cazul in care mama imi face un testament olograf. Mentionez ca mai am trei frati.
In mod normal trebuie sa aveti certifcatul IML, trebuie sa existe si 2 martori la exprimarea vointei testatorului si - daca nu se incalca rezerva succesorala a celorlalti mostenitori - testamentul ar putea ramane valabil dupa decesul mamei.

Testamentul olograf este cel scris in totalitate, semnat si datat de mana testatorului, existand si varianta testamentului autentic.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat