Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citare pe vechiul nume
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citare pe vechiul nume

Buna ziua,

Am si eu o intrebare pt dumneavoastra. Sotia mea a primit o citatie de chemare in judecata pe vechiul nume in conditiile in care reclamantul cunoaste actualul nume si detine si documente in acest sens.

Se poate solicita instantei anularea cererii de chemare in judecata pe motiv ca nu a fost formulata corect,numele fiimd gresit?

Multumesc anticipat.
Numele este o conditie esentiala pentru cererea de chemare in judecata. Puteti solicita anularea cererii de chemare in judecata si vedeti ce dispune instanta.
Conform art.157(3) NCPC numele si prenumele sunt prevazute sub sanctiunea nulitatii, ca atare,puteti invoca prin actiune in anulare aceasta neregularitate ,facand referire si la art.196 si art.200 NCPC.
Va multumesc mult,domnule avocat.
Va multumesc,doamna avocat