Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen legal actiune instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen legal actiune instanta

Buna ziua.
Va rog daca puteti sa ajutati cu urmatoarea problema!
In cursul anului 2014 luna noiembrie prin decizie a conducere (scrisa) m-i sa retras dreptul de a acorda viza de control fin preventiv, cu toate ca indeplineam toate conditiile (ei invoca ca nu aveam 2 scrisori de recomandare, cand timp de cca 7 ani am avut acest drept in firma si inca 10 ani in Min. de Interne)! De la CMJ m-i s-au eliberat 2 adeverinte (asa este procedura la ei si asa se intituleaza aceste scrisori de recomandare), din care reiese functiile ocupate si calificativele obtinute!!)
Decizia este ilegala, nesemnata de toate persoanele din anexe, invoca un temei legal fals, etc!
Se poate depune o cerere de chemare in judecata la Tribunal la data acesta, adica dupa 7 luni?
Multumesc anticipat!
Dupa 7 luni , chiar daca depuneti o actiune in instanta, acesta va fi respinsa ca fiind prescrisa (termenul de contestare a expirat).
Dar care este termenul si unde scrie (baza legala!)?
Multumesc anticipat!
In decizia respectiva sa fie mentionat termenul de contestatie sau vedeti art.211 lit.a din Legea 62/2011.
Cornel Vasile, Consilier juridic