Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apelul penal, parte civila - se taxeaza la valoarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apelul penal, parte civila - se taxeaza la valoarea prejudiciului ?

Cand se achita /pana cand se achita Taxa ?
E posibil sa mi se respinga Apelul, daca nu este taxat la valoare ?
Nu se achita taxa de timbru.
Art. 29 Oug.80/2013 privind taxele judiciare de timbru.
(1) Sunt scutite de la plata taxei judiciare de timbru actiunile si cererile, inclusiv cele pentru exercitarea cailor de atac, ordinare si extraordinare, referitoare la:
..............................
i) cauzele penale, inclusiv despagubirile civile pentru prejudiciile materiale si morale decurgand din acestea;
.............................
Nu trebuie sa timbrati.
Cine a spus ca trebuie timbrat?
Ma gandeam ca trebuie sa timbrez actiunea ( apelul ),
pentru ca, fiind vorba despre un prejudiciu,
orice cerere care presupune bani
se taxeaza.

Va multumesc tuturor foarte mult pentru ajutor !