Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul cash, nu pe card!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul cash, nu pe card!

Salut tare,oameni de nadejde!
Am curiozitatea si totodata interesul maxim in legatura cu salariul lunar care,de obicei,in majoritatea firmelor,vine pe card.
Pot cere ca el sa imi vina cash,fara banci ??
Exista,legal,modalitatea in care eu pot refuza venirea lui pe card?(spun asta deoarece...popririle!)
Multumesc!
Art.166 alin.(2) C.mun.. dispune ca, plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
Textul de lege prevede posibilitatea platii salariului prin card bancar. Asadar, nu se prevede obligativitatea . Per a contrario, plata salariului se poate face si cash.
In acest sens, depuneti o cerere de plata a salariului prin casierie.