avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul cash, nu pe card!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul cash, nu pe card!

Salut tare,oameni de nadejde!
Am curiozitatea si totodata interesul maxim in legatura cu salariul lunar care,de obicei,in majoritatea firmelor,vine pe card.
Pot cere ca el sa imi vina cash,fara banci ??
Exista,legal,modalitatea in care eu pot refuza venirea lui pe card?(spun asta deoarece...popririle!)
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:35, 20 Iunie 2015
Art.166 alin.(2) C.mun.. dispune ca, plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
Textul de lege prevede posibilitatea platii salariului prin card bancar. Asadar, nu se prevede obligativitatea . Per a contrario, plata salariului se poate face si cash.
In acest sens, depuneti o cerere de plata a salariului prin casierie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere acordare salariu chas lukyan171 lukyan171 Buna as dori sa stiu daca pot sa imi primesc drepturile de salar in mana (chas) in situatia in care firma are peste 2000 de angajati iar drepturile de salar ne ... (vezi toată discuția)
Curioasa - plata salariului si a indemnizatiei de crestere a copilului NelaDobrin80 NelaDobrin80 Buna seara!Am si eu cateva intrebari:am doua luni de munca la o firma(inregistrate la itm),alte doua luni la Mega,dupa aceea mi am dat demisia,iar dupa o mi am ... (vezi toată discuția)
Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am cont la banca emiliocoresi emiliocoresi Buna ziua, Am rugaminte al advs. sa-mi spuneti dac apot primi salariu in numerar(in mana) fara a avea un cont deschis la o banca. Daca da,care este ... (vezi toată discuția)