Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie cu scutire de raport - cine o poate ataca?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie cu scutire de raport - cine o poate ataca?

In cazul in care tatal meu imi doneaza un bun imobil printr-un act de donatie cu scutire de raport , cine poate ataca acest act? Mentionez ca sunt unicul fiu si tata este divortat dar locuieste cu alta femeie(fara a fi casatorit cu ea).
In cazul dvs. nu poate ataca nimeni donatia , fiind unicul fiu . Bunul trebuie sa fie in proprietatea tatalui dvs. exclusiva si sa nu provina din casatoria cu fosta sotie.
Inteleg. Dar daca tata s-ar recasatori dupa ce se incheie actul de donatie? Ar avea sotia lui drepturi asupra bunului(sau copiii acesteia din prima casatorie) ? Adica ei ar putea cere anularea actului de donatie sau pot veni la succesiune pt a cere acest bun? Multumesc.