Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 48 de ore libere consecutiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

48 de ore libere consecutiv

lucrez in asistenta sociala iar programul de lucru este de 12 cu 36 .de cateva zile am fost instiintati de cei de la itm ca trebuie sa ne schimbam programul deoarece este ilrgal.cei de la itm spun ca este obligatoriu sa avem 48 de ore libere consecutiv pe saptamana.este corect?avem 48 de ore libere dar nu consecutiv.chiar daca trecem la 8 ore tot 48 de ore consecutiv trebuie sa luam.institutia in care lucrez este flux cuntinuu.ma poate ajuta cineva cu un raspuns corect?multumesc!
aplauda

[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, este corect ce spune ITMul, este vorba de nou aparuta Lege nr. 97/2015 pentru modificarea art. 137 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, publicată în Monitorul Oficial nr. 316 din 8 mai 2015, care spune:
Art. 137.
(1) Repausul săptămânal este de 48 de ore consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
Cele 48 de ore consecutive de repaus saptamanal se calculeaza de a doua zi dupa ziua de munca: „pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana,” se specifica in articolul 112, alineatul 1 din Codul muncii.
[ link extern ] /
dar conform art 115 se poate lucra 12 cu 24?cum se
Programul de munca 12/24 nu poate fi efectuat decat daca exista asa ceva mentionat in c.i.m. : durata timpului de munca 8 ore./zi, inegal. Repartizarea timpului de munca facandu-se astfel 12 ore lucrate , repaus 24 de ore.
12/24 nu se poate dar ni s a propus sa lucram cate 11 ore pe zi doua zile consecutiv doua zile libere.in c.i.m.nu exista stipulat 12/24 .se poate adauga la c.i.m. acest lucru?