avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea nr. 34/11.03.2015 – pentru completarea art. 36 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea nr. 34/11.03.2015 – pentru completarea art. 36 din Legea nr. 230/2007

Au trecut trei luni de cand s-a publicat aceasta lege si nu am auzit ca s-a aplicat .
1. La cine trebuie sa ne adresam daca aceasta lege nu se aplica?
2. Cum sunt sanctionati adminstratorii si presedintii de asociatii daca nu respecta acesta lege?
3. Daca s-a aplicat undeva as dori o copie a unei informari trimestriale,sa va vad cum arata.
Va multumesc,
3. Forma acestei situatii trimestriale nu este prestabilita. Fiecare asociatie isi editeaza forma ei.
Gasiti doua forme in "Documente utile" din acest forum - dreapta paginii sub lista de Prietenii mei

2. NU sunt sanctionati, ci atentionati sa o puna la dispozitia proprietarilor.
1. Presedintelui asociatiei de proprietari.
Va multumesc,dar nu cred ca pentru nerespectarea unei legi, nu exista sanctiuni.
Aceasta lege nu este respectata de majoritatea administratorilor.Nu este posibil sa nu fie
sanctionati.
Eu cunosc multe asociatii si administratori care respecta legea. Asa ca nu este corecta sustinerea ca "Aceasta lege nu este respectata de majoritatea administratorilor" asa cum spuneti.
Dar daca in asociatia dumneavoastra se intampla sa nu se respecte legea, luati masuri in asociatia dumneavoastra. Si daca fiecare proprietar ia asemenea masuri in asociatia sa, vor respecta toti legea.
elga50 a scris:

3. Forma acestei situatii trimestriale nu este prestabilita. Fiecare asociatie isi editeaza forma ei.
Gasiti doua forme in "Documente utile" din acest forum - dreapta paginii sub lista de Prietenii mei

2. NU sunt sanctionati, ci atentionati sa o puna la dispozitia proprietarilor.
1. Presedintelui asociatiei de proprietari.


Daca presedintelui trebuie sa ne adresam, pt ca el o semneaza si cenzorul contrasemneaza, aceasta informare va fi intocmita de catre contabila, nu?
nu atentionati..dna @elga ci sanctionati ..vedeti legea 230/2007

Alte discuții în legătură

Atributiile cenzorului sau a comisiei de cenzori lucii67 lucii67 buna seara, am cateva nelamuriri legate de atributiile cenzorului sau a membriilor din comisia de cenzori si as dorii daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ... (vezi toată discuția)
Gestiune asociatie de proprietari Danidanieladima Danidanieladima Bună seara! Cine răspunde de gestiunea unei asociații de proprietaria unui bloc? Administratorul, președintele sau cenzorul? Nu îmi este foarte clar din ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza in cazul repararii acoperisului de bloc ionutosho ionutosho va salut si as vrea si eu o lamurire cu privire la cum se procedeaza pentru reparatia acoperisului de bloc pentru ca domnul administrator nu a anuntat nici un ... (vezi toată discuția)