Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua!
Ce se intampla daca la dezbaterea mostenirii
unul sau mai multi descendenti nu se prezinta la notar
sau refuza sa semneze ?
Multumim!
Succesiunea se poate dezabate doar judiciar( in instanta).
Va rog sa-mi raspundeti mai clar
sa inteleg ca daca unul sau mai multi
descendenti nu se prezinta la notar
pentru dezbaterea mostenirii sau refuza sa semneze
se alege atunci calea justitiei?
In ambele cazuri sau doar intr-unul singur?
Multumesc
Pentru orice situație în care moștenitorii defunctului nu se înțeleg se va apela la instanța de judecată. Adică, fie că nu se prezintă, fie că nu semnează rezultatul e același, trebuie să vă adresați instanței pentru a soluționa problema.