Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salar angajat
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salar angajat

La unitate s-a primit de la un executor judecatoresc o poprire pe 1/3 de veniturile unui salariat.
Salariatul a incetat insa contractul de munca cu unitatea noastra.
Unitatea are insa o hotarare judecatoreasca prin care este obligata sa-i plateasca
diferente salariale. Aceste diferente salariale se platesc insa in timp, pe o durata de 3 ani (suntem unitate bugetara).
In acest caz, unitatea noastra este obligata sa infiinteze poprire pe aceste sume care se vor plati?
teoretic da , faptul ca sunt drepturi banesti , chiar daca esalonarea lor este pe 15 ani, adica dati odata in ian., odata in dec. daca la executor nui convine sa caute alte surse de venit al angajatului