Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... intretinere zona verde
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

intretinere zona verde

Buna ziua,
Locuim intr-un bloc care a iesit din asociatie de propietari.La parter se afla un magazin.Acestia si-au facut calea de acces(aleie betonata)spre intrarea in magazin prin zona verde si au plantat-o.Este corect in aceasta situatie ca intretinerea acestei zonei verzi sa fie achitata de toti propietarii in parti egale, de pe acel tronson de bloc,avand in vedere ca ei nu folosesc aceasta zona.Multumesc.
Terenul din jurul imobilelor de locuit pot avea statut privat sau fac parte din domeniu public
Intretinerea domeniului public nu intra in responsabilitatea proprietarilor din imobilele de locuit in comun