avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Initiere petitie organizare referendum Uniunea ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Initiere petitie organizare referendum Uniunea Europeana

Doresc sa sa initiez o petitie cu 100 000 semnaturi in vederea organizarea unui referendum national cu privire la RAMANEREA sau RETRAGEREA din U.E. Cum trebuie procedat ?
Cel mai recent răspuns: lee_vue , utilizator 20:03, 14 Iulie 2015
Nu pot face obiectul initiativei legislative a cetătenilor problemele cu caracter international.
Mergeti in parc, relaxati-va, este cald, frumos !
Este o idee foarte bună, avînd în vedere că nu ne-a întrebat nimeni atunci cînd am fost înglobaţi în această organizaţie suprastatală care se amestecă în treburile noastre interne, la care cotizăm anual cu sume uriaşe (pentru ca apoi să primim cîţiva € cu titlu de "fonduri europene" pentru nişte investiţii de multe ori inutile), şi care ne-a adus pînă acum numai prejudicii imense, primul şi cel mai grav fiind creşterea preţurilor la nivelul celor din UE. De altfel au apărut voci autorizate care arată că rădăcinile UE au origine nazistă.
Va raspund doar pentru ca sunteti amuzant. Sincer imi place de dvs. Imi place tare !

Sandu Marian a scris:

...cînd am fost înglobaţi în această organizaţie suprastatală care se amestecă în treburile noastre interne,

Istorie ati mai citit, asa in timpul liber? Cand nu a fost Romania aservita sau vasala sau cum vreti sa ii spuneti altora, unor interese supranationale?


Sandu Marian a scris:

... la care cotizăm anual cu sume uriaşe (pentru ca apoi să primim cîţiva €

Pai daca suntem "slab pregatiti la bibilica" de aia nu primim bani inapoi, nu din cauza lor, ci din cauza noastra !


Sandu Marian a scris:

, şi care ne-a adus pînă acum numai prejudicii imense, primul şi cel mai grav fiind creşterea preţurilor la nivelul celor din UE.

Cresterea preturilor ? :O Altii au opinii contrare cu ale dvs. !
orice referendum in orice tara 'ue', exceptiile confirma regula, se lasa cu 'nu' (exit).

un motiv, poate nr. 1, cum e si cazul romaniei, e ca se contribuie anual (obligatoriu, fara discutie, in avans) cu o suma imensa de bani si se 'absoarbe' fix zero.
mai sunt si mistocari aia de impart banii, cica 'n-avem proiecte bune', 'nu suntem in stare sa absorbim'.:)) s-au intanlit hotii cu prostii...
trandafir2 a scris:

Va raspund doar pentru ca sunteti amuzant. Sincer imi place de dvs. Imi place tare !

Sandu Marian a scris:

... la care cotizăm anual cu sume uriaşe (pentru ca apoi să primim cîţiva €

Pai daca suntem "slab pregatiti la bibilica" de aia nu primim bani inapoi, nu din cauza lor, ci din cauza noastra !



cum adica, domnule, da' cand le dam noi banii (in realitate NOI finantam p-alde germania, franta...) cum suntem? genii?

si cand e sa ni luam inapoi suntem "slab pregatiti la bibilica"?! :))

... imi placeau alde basescu si ponta cum isi umflau ei muschii, care obtine alocare ue mai mare'de absobit'.
unu' se lauda (basescu) ca a obtinut 1000 miliarde (bani 'de absorbit'), alalalt (ponta) cica daca 'negocia' el, obtinea 1500 miliarde (bani 'de absorbit')...
si in realitate s-a absorbit... sub 0,0001% din sumele alea de 'absorbit':rofl:... muuuult sub contributia romaniei la ue...
Ultima modificare: Marți, 14 Iulie 2015
lee_vue, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedintele klaus johannis va numi un alt prim-ministru sau va ramane guvernul ponta? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Potrivit art. 85 alin. 1 din Constitutia Romaniei, presedintele Romaniei desemneaza prim-ministrul si numeste Guvernul pe baza votului de incredere a ... (vezi toată discuția)
Vom fi iarãsi ce am fost sau vom fi iarasi ce-am fost, si mai mult decât atâta? Ares-3 Ares-3 PDL si PNL se unesc. Isi doresc un partid mare, sunt deschisi la aliante si fuziuni... Nu cred ca exista tara cu politica atat de SF ca a noastra. Am ... (vezi toată discuția)
O radiografie a clasei politice romanesti. POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Circula pe internet. Manifestul Romanului Disperat ! Protestez ! NU este necesar ca toti sa fie de acord cu cele de mai jos. Nu înţeleg de ce ţipă ... (vezi toată discuția)