Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... angajata a lesinat la serviciu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

angajata a lesinat la serviciu

Buna Ziua,

Am rugamintea de a ma indruma in legatura cu urmatorul caz: firma la care lucrez are contract de prestari servicii cu o firma de curatenie. Angajata acestei firme a lesinat in timp ce era la noi in cladire.
Ce trebuie sa fac eu, in acest caz, mai departe....ca lucrator desemnat. Trebuie sa anunt incidentul la ITM?

Multumesc mult!
Trebuie sa anuntati evenimentul produs la ITM si sa cereti angajatorului sa emita o decizie pentru numirea unei comisii pentru cercetarea cauzelor producerii evenimentului.
In urma cercetarii evenimentului se va stabili daca evenimentul poate fi incadrat ca accident de munca.
ART. 116 din NM aplicare L 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
(1) Cercetarea evenimentelor care produc incapacitate temporara de munca se efectueaza de catre angajatorul la care s-a produs evenimentul.

(6) Daca in eveniment sunt implicate victime cu angajatori diferiti, in comisia de cercetare numita de angajatorul la care s-a produs evenimentul vor fi nominalizate si persoane numite prin decizie scrisa de catre ceilalti angajatori.