Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ce inseamna?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ce inseamna?

,, Garantia se extinde si asupra tuturor sumelor care vor lua locul imobilului in baza subrogatiei reale". Ce inseamna acest lucru?
Daca imobilul dispare si primiti despagubiri de la asigurari, suma de bani ramane in garantia bancii. La fel si sumele de bani rezultate dintr-o eventuala vanzare. Aceste sume iau locul imobilului in garantarea obligatiei de plata. Subrogare inseamna inlocuire.
Deci daca imi executa silit imobilul pe care l-am ipotecat imreuna cu bunurile din imobil, voi fi obligata sa mai platesc in plus?
Dumneavoastra v-ati obligat sa platiti intreg creditul, impreuna cu costurile aferente ( dobanzi, penalitati, etc). Daca suma rezultata din vanzare nu acopera creanta pe care banca o are fata de dumneavoastra, atunci veti fi executata si pe alte bunuri pana la acoperirea integrala a intregii creante.
adica, ce? daca nu detin alte imobile si nu am decat bunurile din casa?
mi se face poprire pe salariu pentru diferenta de suma?
Da.