Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil a doua facultate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil a doua facultate

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se acorda indemnizatia de crestere a copilului si daca esti la a doua facultate, cu taxa, la zi.

Va multumesc
Legea 240/2009 completarea alin. (2) al art. 1 din OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului , publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 403, din 15 iunie 2009. zice asa:

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic. — Alineatul (2) al articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile ulterioare, se completeaza dupa cum urmeaza:

— Dupa litera l) se introduce o noua litera, litera m), cu urmatorul cuprins:

„m) urmeaza cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar si universitar, organizat potrivit legii, frecventate fara intrerupere. Sunt exceptate de la aceasta obligatie persoanele care au intrerupt cursurile din motive medicale.”

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.

Nu vad nimic specificat de locuri cu taxa sau la buget sau vreo mentiune doar despre prima facultate.

In aceste conditii, nu vad de ce nu ati beneficia.
Va multumesc pentru raspuns.
Asa as interpreta si eu, dar e sigur?
Cel mai sigur ar fi sa trimiteti un email /tel la primarie si la directia de asistenta sociala si protectia copilului din orasul dvs
Daca nu stiu institutiile statului, atunci cine? :))

Desi din pacate, nici la aceste institutii nu e o practica unitara in toate orasele #-o
Acolo unde legea nu distinge, nu poate distinge nici cel care interpreteaza.