Forum Discuţii diverse Lumea în care trăim Necinstea academica
Discuție deschisă în Lumea în care trăim

Necinstea academica

Unu. Cu mult succes publicistic datorat mai ales carismei sale dl. Neagu Djuvara a relansat acum cȃțiva ani o teorie istorică mai veche: originea cumană a dinastiei Basarab. Teoria relansată de dl Djuvara a făcut să curgă multă cerneală pro și contra. Ȋnsă argumentele contra teoriei originii cumane (care rămȃne doar o teorie plauzibilă, nu neapărat adevărată) au ȋmbrăcat de cele mai multe ori o formă absolut străină spiritului academic.
Doi. La sfȃrșitul anului trecut o știre a apărut pe aproape toate siturile naționalist protocronice și/sau dacopate: “Cercetătorii clujeni au confirmat genetic originea română a dinastiei Basarabi. „Teoria cumană” a lui Neagu Djuvara e falsă” :justcuz:

[ link extern ]

Trei.
Ros de curiozitate am făcut ceea ce am ȋnvățat să fac ca avocat: să verific dovezile. Ceea ce am găsit m-a speriat si dezgustat:

Patru Studiul. Toate știrile au fost generate de o comunicare făcută ȋn 28-10-2014 la Academia Romȃnă cu titlul: ,,Mormântul 10 din Biserica Sf. Nicolae din Curtea de Argeş. Despre geneza Ţării Româneşti” de un colectiv format din: şef de lucrări dr. Beatrice Kelemen (Universitatea Babeş-Bolyai, Facultatea de Biologie şi Geologie – Institutul de Cercetări Interdisciplinare în Bio-Nano Ştiinţe, Cluj-Napoca), CS I dr. Adrian Ioniţă (Academia Română, Institutul de Arheologie Vasile Pârvan, Bucureşti) şi CS I dr. habil. Alexandru Simon (Universitatea Babeş-Bolyai, Centrul de Studiere a Populaţiei – Academia Română, Centrul de Studii Transilvane, Cluj-Napoca).

[ link extern ] /

Cinci. Concluzia. Una dintre concluziile studiului care a stat la temeiul comunicării este: nu au apărut elemente care să îl lege în plan genetic pe defunct de comunităţi sau indivizi de origine cumană;

Șase. Sapaturile. Pe pe pagina Univ. Babeș Bolyai există ȋn partea de jos un link către prezentarea PowerPoint ȋntocmita de cei trei cercetători cu ocazia comunicării făcute Academiei Romȃne. Ȋn această prezentare (vezi pagina 16) cei trei au citat un studiu genetic comparativ efectuat pe 29 de persoane care poartă numele Basarab și 149 de persoane care poartă alt nume. Din acest studiu cei trei au citat doar ceea ce le-a convenit pe linie ideologică

“Absența haplogrupurilor Y cu origine est-asiatică la indivizii moderni purtând numele Basarab poate fi interpretată ca o lipsă a dovezii originii cumane a dinastiei Basarabilor, deși aceasta ipoteză nu poate fi infirmată absolut pe baza acestor rezultate.”
Martinez-Cruz et al, 2012, Plos One

Șapte. Studiul ȋn discuție, pe care-l puteți găsi și citit aici: [ link extern ]

Are ȋnsă o cu totul altă concluzie decȃt cea citată de cei trei cercetători romȃni:

Therefore, our results are consistent both with an ethnic Cuman or a Romanian/Vlach origin. On the other hand, the extensive presence of Western Eurasian haplotypes in both known medieval Cuman burials and in individuals bearing the Basarab name suggests a significant probability that Basarab I may also have been carrying a Western Eurasian haplotype.

Traducere

Prin urmare, rezultatele noastre susțin atȃt ipoteza originii cumane cȃt și ipoteza originii romȃne/valahe. Pe de altă parte, prezența extensivă a haplotipurilor vestic eurasiatice atȃt ȋn cele două morminte medievale cumane cunoscute cȃt și la indivizii purtȃnd numele Basarab sugerează o probabilitate semnificativă ca Basarab I să fi avut un haplotip vest eurasiatic.

Opt. O spovedanie pentru ȋnvinși. Nu comentez aici nici infantilismul prezentării ȋn PowerPoint făcut pentru Academia Romȃnă (acesta-i nivelul celui mai prestigios for stiintific al Romaniei !?), nici inutilitatea unui studiu genetic ȋn care sunt comparați cei care poartă numele de familie Basarab cu alți romȃni pentru a dovedi că basarabii nu erau cumani (cei interesați pot afla de ce limba vorbită și etnia asumată nu sunt ȋntotdeauna definitorii pentru apartenența genetică la un anumit grup [ link extern ] .
Buna seara
Cred ca dl Djuvara nu ar trebui amintit in acest context... L-a intrebat cineva, oficial (si inregistrat) pe dl Djuvara despre ce si cum?
Daa, pe langa ca topicul este mai popular decat discutiile despre Arsenie Boca nici nu l-am intrebat si inregistrat pe dl Djuvara.
:rofl:
ma simt ca ... ca ...
Pentru cine citeste engleza, suntem descendentii lui Carol cel Mare: [ link extern ]