avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vize, avize,taxe si alte .... pt chiosc patiserie tip ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vize, avize,taxe si alte .... pt chiosc patiserie tip fornetti

Am un srl si doresc sa deschid un p de lucru intr-un chiosk al unui ... domn.
Ce avize vize si altele imi dunt necesare pt a functiona legal?
multumesc
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 23:47, 10 Iulie 2009
1. Contract de inchirire sau comodat pentru spatiu;
2. Declararea/inregistrarea punctului de lucru la ORC;
3. Autorizarea obiectului de activitate ce urmeaza a se desfasura in acel punct de lucru;
4. Functie de obiectul de activitate, aviz de la mediu.
5. Certificatul constatator emis de catre ORC in baza declaratiei pe proprie raspundere cu privire la indeplinirea contiilor legale de functionare ( P.M., P.S.I., etc. )
6. Autorizatia de functionare emisa de catre Primarie ( sunt unele Primarii care nu mai elibereaza astfel de autorizatii )
unde se autorizeaza obiectul de activitate chiosc patiserie?
patiseria necesita aviz mediu?
De la registrul comertului se obtine certificatul constatator in care sunt precizate activitatile ce se desfasoara la punctul de lucru, iar autorizarea acestor activitati se obtine de la Primaria localitatii in care functioneaza punctul de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinoire autorizatii sanitara, psi, mediu adibarbu27 adibarbu27 buna ziua! am un SRL ce are ca activitate Caen BARURI si mi-a expirat autorizatia sanitara . in 2008 am facut unele modificari si am mai autorizat si alte ... (vezi toată discuția)
Informatii punct de lucru si autorizatie de functionare mihai_blp mihai_blp Ma intereseaza deschiderea unui magazin la parter de bloc. Daca am inteles bine intai trebuie declarat punctul de clucru dupa care in baza acestuia si a altor ... (vezi toată discuția)
Avize pentru fornetti Kyandra Kyandra Buna seara. Am si eu urmatoarea problema pentru care as dori un sfat. Urmeaza sa deschid un magazin Fornetti (comercializare produse alimentare neambalate); ... (vezi toată discuția)