Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Racordare utilitati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Racordare utilitati

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie si nu stiu cum se poate rezolva.
1. Am achizitionat un teren pentru constructie.
2. Toate actele inclusiv autorizatia de constructie au fost cesionate pe numele meu la notar, inclusiv acordul proprietarilor.
3. Terenul se afla intr-o zona dezvoltata de catre 3 persoane (acestea au introdus Gaz,Apa,Canalizare,Curent pe fiecare parcela). Terenul destinat drumului a ramas pe numele lor (Asociatul de la care a fost cumparat terenul meu a decedat).
4. Am avut aviz racordare curent dar a expirat la 22.02.2015.
5. Apa este conform dezvoltatorului X pe pozitie si functionala dupa aplicarea unui contor.
6. Proprietarul drumului nu vrea sa isi dea acordul de racordare solicitand o suma de 200eur /KW
7. Pentru racordarea la gaz e aceeasi situatie, el solicitand suma de 500 eur
8. Terenul avea aproximativ 15000mp din care 3000mp drum acces.

As vrea sa stiu daca sunt obligat sa ii dau acesti bani sau aceste utilitati care practic se afla pe parcela mea, sunt administrate de catre institutiile de furnizare.

Cu alte cuvinte - ma pot intepa in retelele existente prin cerere directa la Apa/Canal, E-on, Electrica?

Multumesc
daca va solicita aceste sume , se poate intrepreta astfe ca seviciile de furnizare de gaz , apa si curent , sunt in posesia dansului.
din asta se deduce ca vecinul este distribuitor de gaz,curent,apa...si furnizeaza si servicii de canalizare.

domnule radubajan , numai cu intitutiile in cauza puteti discuta racordarea la utilitati , nu cu vecinul . probabil vecinul vrea sa amotizeze din investitia initiala , dar pare cam scump!
Silver78, utilizator
Deoarece respectivii sunt investitorii inițiali ai acestor utilități, prin lege sunteți obligat să achitați parte din investiția efectuată de aceștia.
in contract sunt mentionate prezenta utilitatilor? au facut parte din "facilitatile" oferite in schimbul platii pretului cerut? daca cel care a vandut nu era racordat la utilitati cei care au facut investitia pot cere recuperare partiala a investitiei, eu am patit asa la gaz, o cunostinta a facut investitie in reteaua electrica si racordarea la gaz urmand sa recupereze in timp,de la cei care aveau sa beneficieze de investitia lui(fara a cere majorari totul se calculeaza la cursul valutar).
Stimate domnule Vaduva,
La achizitia terenului am primit prin cesiune drepturile asupra tuturor avizelor si acordurilor deja existente.
Aici enumar:
1. Apa Canal (acceptul proprietarilor drumului de racordare la aceasta utilitate)
2. Curent (Aviz si autorizatie de bransare impreuna cu acordul proprietarilor drumului) Autorizatia a expirat in Februarie 2015

La curent e problema deoarece proprietarul drumului dezvolta incepand de luna aceasta un ansamblu de case insiruite chiar langa parcela mea. Acesta acuza acum lipsa cotei necesare pentru toate parcelele care vor mai fi vandute de el. Acesta va fi nevoit sa mai achizitioneze un Transformator suplimentar.

Pentru Gaz acesta imi cere 500 Euro / unitate locativa. (Eu dezvolt un duplex = 1000)
Proiectul meu are autorizatie de constructie din 2013 dupa care am adaugat o modificare si am reautorizat in 14.10.2014

Multumesc tuturor participantilor la discutie.
1000 euro racordarea la reteaua de gaz ?apoi + dosarul si toate celelalte acte...
pai mai puneti ceva bani , si trageti dumneavoastra retea separata ...
pe initiatorii retelei , cat i-a costat ?