Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara a sta in preaviz -repercursiuni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara a sta in preaviz -repercursiuni

Am incheiat un contract de munca de lucru pe un vas de croaziera.
Superiorul de la locul de munca actual nu vrea sub nici o forma sa aprobe desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor parti. Mentionez ca nu pot sta in preaviz. Ce repercursiuni atrage acest lucru ? Ce pot face in acest caz ?

Multumesc
Daca lipsiti va pune ca sunteti absent nemotivat, la mai multe absente nemotivate ar putea sa inceteze contractul de munca din motive disciplinare (bineinteles dupa o cerecetare disciplinara care dureaza cateva zile pana va trimite invitatia pentru o anumita data, pana constata ca nu v-ati prezentat si asa mai departe).
Parerea mea este sa spuneti superiorului in ce situatie sunteti, iar daca nu va asculta mergeti la superiorul superiorului. E mai simplu pentru toata lumea.
Angajatorul nu are nicio obligatie de a aproba incetarea c.i.m cu art.55 lit.b C.mun.
Daca va dati demisia atunci fie va fi cu preaviz, fie fara preaviz.