Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie mincinoasa

Buna ziua,
unde trebuie sa ma adresez daca am fost invinuit pe nedrept de vecinul meu si care sunt demersurile.
Mentionez ca vecinul meu a facut o sesizare la pimarie ca nu am autorizatie de constructie.
Am cerut o copie de pe aceasta sesizare pentru instanta.
Primaria a refuzat aceasta sesizare facuta de mine, pe motiv ca doar avocatul are dreptul s o primeasca
Va rog din suflet sa ma ajutati
Multumesc!
De regula,problemele in imobilele de locuit in comun,trebuiesc solutionate amiabil,cu intelegere si cu toleranta
In conditiile in care dvs detineti toate documentele si avizele legale necesare eliberate de catre autoritatea locala,apreciati ca se justifica continuarea demersurilor catre autoritati care implica timp,stress,eventual efort financiar ?
Daca intelegeti sa formulati actiune in justitie impotriva vecinului,aveti dreptul sa solicitati proba cu inscrisuri,respectiv instanta sa solicite oficial serviciului din primarie comunicarea documentului cu pricina
Sunt persoane care nu au alta ocupatie decat sa faca reclamatii, indiferent daca sunt sau nu fondate. Atunci cand aceste persoane fac reclamatii cu rea-credinta, este normal sa existe o pedeapsa pentru asta. Sau o reparare a prejudiciului cauzat. Acest lucru are ca scop si evitarea altor reclamatii facute cu rea-credinta.
Adriantot, moderator
alinacomanescu a scris:
Mentionez ca vecinul meu a facut o sesizare la pimarie ca nu am autorizatie de constructie.

Daca locuiti in bloc si aveti autorizatie sa construiti ceva, copia acelei autorizatii trebuie depusa la asociatia de proprietari iar realizarea constructiei se face si cu acordul asociatiei de proprietari dar si al vecinilor direct afectati.
Daca vecinul trecea pe la asociatie si afla ca sunteti in regula poate nu mai facea acea sesizare.
Ati procedat in acest fel sau nu?

Locuiesc la casa si acest vecin ma terorizeaza cu reclamatii de 3 ani.
Am toata documentatia in regula.
Ma interesa unde pot merge sa fac o plangere sau sa pot face ceva pentru ca acest vecin " dement" sa se linisteasca cu reclamatiile.
Ma simpt hartuita moral.
Am solicitat o copie de pe reclamatia facuta de acest vecin, dar primaria a refuzat, mentionand ca doar instanta poate sa aibe acces la ea.
Ma ajuta cateva informatii daca se poate unde pot merge ca acest vecin sa plateasca din punct de vedere legal.
Multumesc!
il puteti actiona pe latura civila pentru abuz de drept. Trebuie sa dovediti reaua credinta a lui. Ii solicitati daune morale pentru ce credeti ca v-a cauzat.