avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 467 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua. Am o dilema? Unchiul meu si-a depus dosarul de pensionare in 2011.
Inchiderea contractului de munca l-a depus in 2014. Varsta pentru pensionare este 2015, cotizare 40 de ani.
A fost anuntat de la pensii ca e pensionar din 2011 dar nu cu plata si cu plata intra abia in 2014 cand a dus inchiderea contractului. Ok dar soc pensia este de 420 ron. Este posibil asa o penalizare sau este o greseala? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:16, 31 Iulie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Ce fel de pensie a solicitat in 2011 cand a depus cererea la Casa de Pensii? (pensie pentru limita de varsta sau pensie anticipata partiala).

2. Cred ca era vorba de pensie anticipata partiala iar punerea in plata a pensiei se face cu data cu care inceteaza activitatea remunerata.

3. - La data cand implineste varsta standard de pensionare pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
- Se va emite o noua decizie de pensionare (pentru limita de varsta) cu pensia intreaga.
Multumesc. Numai ca mi s-a parut foarte mare penalizarea ..... 420 lei dupa 40 ani de munca? Da a fost pesie anticipata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Penalizarea a fost si este pentru momentul 2011.
Nu pentru 2015.
Cand va trece la limita de varsta i se va ridica penalizarea si va intra in calcul stagiul asimilat(armata)si stagiul 2011-2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare in 2014 marilena13 marilena13 Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Apostol Pacuta Apostol Pacuta Buna ziua, Poate beneficia o persoana de pensie anticipata fara penalizare in urmatoarele conditii: 1. Nascut in 04.08.1957; 2. In 2017, implineste 43 ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere polaru polaru Care este data de pensionare la cerere ( conform OUG din iunie 2014 ) pentru o persoana de sex masculin , data nasterii 1 martie 1955 , lucreaza in invatamant ... (vezi toată discuția)