Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intrebari despre infiintarea unui magazin
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intrebari despre infiintarea unui magazin

Buna ziua, am inceput demersurile in deschiderea unui magazin alimentar in curtea bunicii mele de la tara. SRL-ul l-am facut, dupa care m-am apucat de amenajarea spatiului, urmand sa merg la primaria din localitate pentru aviz si apoi la ONRC pentru deschidere punct de lucru. Intampin niste nelamuriri si v-as ruga daca puteti sa ma lamuriti.
1)Cum as putea sa folosesc energia electrica legal altfel decat sa fiu legat de la reteaua principala care este la distanta considerabila de magazin si cei de la enel estimeaza costuri de 2-3000 de lei pt bransament. Bunica mea este deja legata si ma gandeam sa ma leg de ea cu un nou contor pentru ca am inteles ca nu pot sa folosesc energie electrica de la ea pentru ca sunt alte tarife pentru firma.
2) Daca in zona nu prea activeaza firme de salubritate pot adauga in contractul de comodat pe care il voi face cu bunica, o clauza care sa specifice ca ea ca proprietar se ocupa de salubritate? trebuie demonstrat prin acte sau ceva acest lucru?
3) Firmele de paza si protectie sunt la distanta de aceasta localitate si o sa optez pentru paza proprie si alarma care am inteles ca este obligatorie. Este legal?
4) Daca bunica mea nu vrea nici o chirie trebuie sa specific in comodat asta?
5) In curtea casei exista toaleta dar la distanta de magazin, am obligatia legala de a construi alta toaleta? Chiuveta o voi monta in interiorul magazinului, toaleta nu am posibilitatea decat sa o construiesc undeva in apropiere afara (doar daca e obligatoriu)
Cam atat cu intrebarile, o sa revin cu altele daca mai intampin greutati.
Va multumesc si astept raspunsurile Dvs.
cosminsandu, utilizator
In primul rand e bine sa va ganditi ca in locul unui srl sa va infiintati o intreprindere individuala care se face tot la registrul comertului dar e mai simplu si mai ieftin cu infiintarea dar si cu contabilitatea. Si asta si in perspectiva modificarilor care vor fi aduse codului fiscal de la 1 ianuarie 2016.
La partea de autorizatii, adica ce va trebuie pentru tipul de activitate de la punctul de lucru respectiv, e la fel in ambele cazuri.
Pentru utilizarea de energie electrica va trebui sa mergeti la firma pentru a semna contract direct pe intreprinderea individuala. Vedeti ce solutie tehnica va dau ei.
Si pentru serviciul de salubritate va trebuie direct contract pe intreprinderea individuala cu firma care opereaza in localitate. Altfel nu.
Da, puteti alege acea solutie pentru paza.
Contractul de comodat nu implica plata unei sume de bani. Nu e contract de inchiriere.
Trebuie sa mergeti la directia sanitara si sa vedeti care sunt conditiile impuse de ei pe situatia concreta (tip de activitate, suprafata, etc.).
1)Cum as putea sa folosesc energia electrica legal altfel decat sa fiu legat de la reteaua principala care este la distanta considerabila de magazin si cei de la enel estimeaza costuri de 2-3000 de lei pt bransament. Bunica mea este deja legata si ma gandeam sa ma leg de ea cu un nou contor pentru ca am inteles ca nu pot sa folosesc energie electrica de la ea pentru ca sunt alte tarife pentru firma.
RASPUNS : daca era PFA inclusiv cu SALARIAT puteati deconta cu o copie a facturi CURENTUL ELECTRIC -magazin alimentar, ce CAEN ?
Pe firma obligatoriu factura emisa - CODUL FISCAL .

2) Daca in zona nu prea activeaza firme de salubritate pot adauga in contractul de comodat pe care il voi face cu bunica, o clauza care sa specifice ca ea ca proprietar se ocupa de salubritate? trebuie demonstrat prin acte sau ceva acest lucru?
raspuns : aveti deseuri , trebuie sa aveti incheiat un contract cu cine vine sa le ridice .

3) Firmele de paza si protectie sunt la distanta de aceasta localitate si o sa optez pentru paza proprie si alarma care am inteles ca este obligatorie. Este legal?
RASPUNS : La POLITIE va dau ei firma (interpusi-rude in rest PROBLEME , FIGURI ) care va monteaza sistem de alarma , amenda este de mare (Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor.)

4) Daca bunica mea nu vrea nici o chirie trebuie sa specific in comodat asta?
RASPUNS :
DECOMODAT inseamna GRATIS dar sa suporti costurile de intretinere a spatiului cedat .

5) In curtea casei exista toaleta dar la distanta de magazin, am obligatia legala de a construi alta toaleta? Chiuveta o voi monta in interiorul magazinului, toaleta nu am posibilitatea decat sa o construiesc undeva in apropiere afara (doar daca e obligatoriu)
RASPUNS :
Magazinul alimentar in zona rurala nu necesita utilitate punct sanitar , SALARIATUL normal ca merge tot la BUNICA la WC sau in VECINI .CLIENTII nu au dreptul la WC, nu e BAR -RESTAURANT .
olden, utilizator