Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarile CMR - se incheie pe cap tractor sau ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarile CMR - se incheie pe cap tractor sau semiremorca?

Buna ziua,

Va rog sa mă ajutaţi cu informaţia dacă o asigurare CMR, pentru transportul unei marfi cu un autocamion cu semiremorca se incheie pe capul tractor sau pe semiremorca.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Depinde ce va doriti dv, sunt companii de aisgurari care incheie asigurari CMR doar pe semiremorca si alele doar pe cap tractor. O polita se poate incheia in funtie de necesitatea dv.
Dorim sa stim, in situatia in care se detine un ansamblu rutier format din cap tractor si semiremorca, asigurarea CMR pentru marfa transportata (marfa apartinand unui tert si transportata in baza unui contract de transport) se incheie pe capul tractor sau semiremorca?