avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retragere bilet la ordin din circuitul interbancar?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retragere bilet la ordin din circuitul interbancar?

ce presupune retragerea unui bilet la ordin din circuitul bancar?
am un bilet dat unui furnizor. are data scadenta maine, 13.
am platit furnizorului si am chitante de la el. mi-a spus ca o sa il retraga.
biletul inca apare la mine pe cont cum ca isi astepta maine plata.
ce inseamna retrasul asta, cat dureaza, e ceva simplu de facut..sau pot aparea ceva impedimente. e de imi facut griji? i-am platit ieri o parte din bani. si azi dimineata restul.
Cel mai recent răspuns: mariaurell , utilizator 16:03, 18 August 2015
Cine v-a spus ca o sa-l retraga clientul s-au banca? Aveti disponibil in cont?
anicring a scris:

Cine v-a spus ca o sa-l retraga furnizorul s-au banca? Aveti disponibil in cont?


furnizorul mi-a zis asta. nu am disponibil in cont.
Ultima modificare: Miercuri, 12 August 2015
mariaurell, utilizator
Daca dvs. i-ati achitat suma inainte de data scadenta a biletului la ordin, furnizorul trebuie sa retraga documentul inainte de scadenta, deoarece il baga in incidenta de plata din lipsa disponibil. Nu va faceti probleme pentru ca fiind completat il anuleaza.
Situatia s-a rezolvat in felul urmator:
Furnizorul, caruia i-am platit datoria inainte de data scadenta a BO a facut cerere la banca lui pentru retragere bilet. Putina bataie de cap a fost din ce mi-a spus furnizorul. Dovezi ca s-a stins datoria, clarificari, umblatura.
S-a acceptat cererea de catre banca si au trimis "informatia" la banca mea.
Eu la randul meu am inaintat o adresa bancii mele ca sunt de acord cu retragerea din circuit a biletului. Caz rezolvat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilet la ordin depus "gresit" marian230 marian230 Buna O intrebare..de procedura Am garantat cu BO o achizitie de marfa in valoare x. scadenta la o anumita data Intelegerea, din pacate doar verbala, a fost ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin emis inainte de livrarea marfii vrica vrica Am emis la presiunea furnizorului un BO pentru o factura dar marfa nelivrata si ulterior stornata factura inscrisa pe BO La momentul stornarii furnizorul a ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin in alb ! PaulBogdan PaulBogdan Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie : - sunt patronul unui magazin de imbracaminte/incaltaminte . Inainte de criza am luat de la o firma, pantofi ... (vezi toată discuția)