Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sant nascut la 01.11.1955,am un stagiul de cotizare de 38 ani 9 luni si 16 zile din care 10 ani la gr.I de munca si 4 ani la gr II,restul in conditii normale de munca.Am depus dosar de pensionare cu adeverintele aferente dar mi-a fost respins dosarul de casa de pensii.Cand ar trebui sa depun dosarul sa fie acceptat?Va multumesc!
1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. I de munca in procent d 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (65 - 5 = 60 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (39/9 + 5/0 = 44 de ani si 9 luni).

3. Pentru cei 4 ani lucrati in gr a II-a de munca nu se reduce varsta standard de pensionare (era nevoie de minimum 6 ani).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani, in noiembrie 2015.
Buna ziua!

Ma puteti ajuta cu varsta de pensionare (anticipat si la limita de varsta) pentru:

Femeie - nascuta la 26.10.1958
Barbat - nascut la 21.03.1952

Multumesc anticipat!
A)
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 3 luni, in ianuarie 2020, daca aveti un stagiu de cotizare de 15 ani;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015 (adica oricand de acum inainte), daca aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015(adica oricand de acum inainte), daca aveti un stagiu de cotizare de 31 de ani si 3 luni.

B)
1. Pentru un barbat nascut in martie 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul completd e cotizareb este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in martie 2017, daca aveti un stagiu de cotizare de 15 ani;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in martie 2012 (adica oricand de acum inainte), daca aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in martie 2012 (adica oricand de acum inainte), daca aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani.

Multumesc mult!

Pensia anticipata partiala...suporta o penalizare de 25%? Sau cuantumul depinde de numarul de ani vechime?
1. Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

2. - La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.
- Se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.