Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Barbat nascut la 21 07 1955 vechime 35 ani din care 6ani si 9 luni grupa 2 MULTUMESC
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1955 varsta standard de pensionaree ste de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru perioada lucrata in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (65 - 1 = 64 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 7 luni (35/0 + 1/7 = 36 de ani si 7 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 64 de ani, in iulie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in iulie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in iulie 2015.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In iulie 2019 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.