avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Barbat nascut la 21 07 1955 vechime 35 ani din care 6ani si 9 luni grupa 2 MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:20, 30 Iunie 2013
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1955 varsta standard de pensionaree ste de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru perioada lucrata in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an (65 - 1 = 64 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 7 luni (35/0 + 1/7 = 36 de ani si 7 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 64 de ani, in iulie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in iulie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in iulie 2015.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In iulie 2019 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ioji1955 ioji1955 cand pot sa ies in pensie? sunt nascut in dec 1955si am 40de ani lucrati! ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata costeaanisoara costeaanisoara Sotul a implinit 60 de ani pe 22 iulie, are 40 de ani vechime în muncă,37 de ani numai în învăţământ, un an jumătate armată şi un an jumătate a ... (vezi toată discuția)