Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Tratament fiscal creante scoase din evidente in urma ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Tratament fiscal creante scoase din evidente in urma unui plan de reorganizare

Buna ziua !
In evidentele contabile am o creante neancasata de la un client rauplatnic care tocmai ce i sa aprobat planul de reorganizare admis si confirmat prin sentință judecătorească .
Planul a fost aprobat in sedinta Adunarii Creditorilor la care noi nu am fost convocati.
> - creditorii garantati – 68-75% din creante
> - bugetarii – 16-18%
> - salariatii – 100%
> - chirografarii indispensabili – 30%
> - restul chirografarilor – 0% - AICI NE INCADRAM NOI . DECI NU MAI INCASAM NIMIC .

Vreau sa precizez ca nu am constituit provizion pentru aceasta creanta

Ma interezeasa d.pd.v fiscal scoaterea din evidente :
1. valoarea serviciilor inscrisa in 654 va fii deductibila fiscal la calculul impozitului pe profit daca noi nu am constituit un provizion .
2. valoarea TVA - este nedeductibila sau se poate ajusta ca in cazul falimentului ?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns cat mai repede .
Multumesc frumos !

Buna ziua ,sant si eu interesata de acest aspect daca ne-ar putea ajuta cineva cu cateva sfaturi ,poate sant persoane care s-au confruntat cu aceasta problema .