Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva vs custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva vs custodie comuna

Buna ziua.Vreau sa inaintez actele de divort si sa cer custodia exclusiva.Sunt angajata in Romania cu delegatie in Germania ca si ingrijitoare si am copilul de 6 ani cu mine.Tatal este sofer pe tir si face extracomunitar.Relatiile tata copil sunt doar la telefon sau pe skype uneori.Veau sa cer custodia exclusiva pt a nu depinde de faptul ca trebuie sa i cer tot timpul permisiunea sa schimb pasaportu copilului sau imputernicirea de a scoate copilu din tara ,acesta fiind tot timpul plecat in strainatate cu tiru,si revine uneori la intervale de 3-4 luni cite 2-3 zile.Am intentia de a ma stabili cu copilu in Germania.Sunt cu copilu aici din februarie.Cind a venit sa vada copilu i-am decontat drumul dus-intors.iar cind are cursa si trece cu tiru aproape de noi a fost bine primit pt binele copilului.Chiar daca as ramine in tara,noi provenim din zone diferite,aproximativ 200 km distanta,si nu mi se pare corect ca sa depind de acordu lui pt a inscrie copilu la scoala sau pt activitati sau alte lucruri care ar trebui semnate si de catre tata,ceea ce ar fi imposibil deoarece ori va fi plecat in cursa,sau daca e in tara,oricum se afla la distanta.Voi specifica ca are dreptu de a vizita copilu cind doreste atit timp cit nu i este perturbata educatia scolara. si are dreptu sa ia copilu la el in perioada vacantelor sau cind este liber.Va rog sa imi spuneti daca acest argument ,ma va ajuta sa obtin custodia exclusiva.Va multumesc
Argumentele dvs. sunt cât se poate de logice, însă în practica instanţelor româneşti, cele de mai sus nu sunt de natură a vi se acorda autoritatea părintească unică, fiindcă acum există mijloace de comunicare moderne prin care părinţii pot comunica.
Dvs. nu ne-aţi relatat că domnul ar fi nenorocit copilul sau că v-a bătut în faţa copilului de aţi avut nevoie de zile de îngrijire medicală, nu ne-aţi spus că domnul ar fi alcoolic, dimpotrivă, fiind şofer pe TIR, are mai rar ocazia să bea alcool, nu este drogat, nu v-a dat afară din casă în miez de noapte, etc. În concluzie, domnul este un părinte bun şi trebuie să ţineţi cont de părerea dânsului în tot ceea ce priveşte copilul.
Chiar daca a facut cea ce a facut,nu vreau sa imi spal rufele in familie.Este sofer de tir doar de 1 an de zile.Am specificat ca i acord toate drepturile,i-am platit chiar eu drumul dus-intors si l-am sunat luni de zile doar eu ca sa vorbeasac cu copilu pt ca el nu dadea nici un semn si nu suna.Pt binele copilului nu vreau sa fie patata imaginea tatalui.Daca se poate numi tata,un om care nu plateste pensie alimetara la copii care i are din prima casatorie,timp de 3 ani si trebuie femeie sa isi recupereze banii prin executor,apoi a platit 3 luni si iar nu a mai platit 2 ani si acum are dosar penal pe rol pt abandon de familie,desi locuia in casa mea care o am de la bunicii mei,desi nu platea nici o factura acasa,desi avea un loc de munca stabil.Concret,cu copie de pe sentintele,instiintarile si averizari si somatii care le-a primitDar asta este problema lui si a fostei sotii.In ceea ce priveste relatia in famila mea,copilul plingea in fiecare noapte,pina pe la vreo 3 ani,iar el mi-l lua din brate si il lovea ca sa taca din gura ca l-a trezit si el vrea sa doarma si striga ca ne scoate afara din casa in mijlocul noptii,din casa mea propie care am avuto dinainte sa ne casatorim.Ce tata este cel care la nervi sparge tv in fata copilului in ziua de craciun??De ce sa arunc cu noroi in el?Ce fel de sot este daca timp de 10 ani,tot la 3-4 luni ne certam si ma ameninta ca pleaca si isi facea bagajele doar pt ca eu nu i-am pus fluturasu in mina si banii care i cistigam,sau pt ca nu stia exact cit cistig pe linga salaru care il luam de la banca unde lucram,iar acasa aveam mai multe firme decontabilitate?Copilu trebuie sa cresca vazindu-si facind tatal bagajele mereu?sau trebuie sa asiste la certurile noastre? Am fost plecata din tara l amunca si copilu a ramas cu el,iar in noaptea de sf andrei ,la 2 noaptea imi spunea la telefon ca" copilu este afara se joaca in sopru sub lemne",am trimis politia acasa si s-a trezit din starea in care a fost ,bause 2 l de bere si lua antistresuri cu pumnu.E tatal model................I-am oferit o casa unde sa stea si unde nu mai era nimic de facut,i-am cumparat masina,i-am oferit concedii si plimbari ,dar sunt curva ,gunoi si mizerie pt ca vorbesc cu alti barbati,indiferent daca acestia erau sau nu administratori ai firmelor la care eu faceam contabilitate.Tatal model.Daca e sa dau cu noroi voi specifica doar fatul ca nu si-a achitat obligatile parintesti fata de ceilalti 2 copii timp de mai multi ani in repetate rinduri.Sper ca asta sa fie deajuns.Fiecare suntem responsabili pt ce facem si ce zicem dar copilu nu trebuie sa sufere din cauza noastra.POt cere sa nu custodia?Pot cere copilu spre crestere si educare?acest lucru inseamna sau nu custodie exclusiva?Nici macar nu i cer pensia alimentara,indiferent daca ramin in tara sau nu cu copilu.Exista mijloace de comunicare moderne,corect,se poate educa copilu prin skype?sau prin telefon?sau trebuie sa tin copilu treaz pina la ora 23 cind face el pauza de cursa ca sa vorbeasca cu copilu pe skype??
Puteti exercita numai dvs autoritatea parinteasca,in conditiile art.398 Noul Cod Civil.
Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinteArt.398-(1)"Daca exista motive intemeiate,avand in vedere interesul superior al copilului,instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de care unul din parinti.
(2)Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului ,preucm si dreptul de a consimti la adoptia acestuia."
Ar exista argumente pentru a solicita exercitarea în comun a autorității părintești, motivat de imposibilitatea îndelungată de a-și exercita autoritatea părintescă (3,4 luni de lipsă de lângă copil, în mod obișnuit). Dacă există și acordul tatălui ar fi cu atât mai bine. Este destul de dificil și, în plus, este nevoie de un probatoriu extrem de solid.
D-na Adry, NU e suficient (nici măcar nu e de interes) că nu plăteşte pensia alimentară pentru copiii săi. Acele somaţii şi procese intră în alt film. Aţi avea şanse doar dacă aţi avea reclamaţii la poliţie pentru violenţă şi adeverinţe de la medicina legală că aţi fost bătută, că a bătut copilul-nişte vânătăi, răni sau martori care au văzut cum a bătut copilul ; este o dovadă bună că aţi trimis poliţia şi l-a găsit beat şi copilul afară, dar aveţi vreun document cu care să dovediţi?
În toate dovezile pe care le ataşaţi la cererea dvs. din instanţă, trebuie să vă referiţi neapărat la copil.
Nu puteţi renuţa la pensia alimentară, e dreptul copilului;
Întrebaţi dacă puteţi cere copilul spre creştere şi educare; acum, noua legislaţie prevede autoritatea părintească, unică sau comună şi stabilirea domiciliului minorului.
Deci Dvs. va trebui să cereţi autoritatea părintească unică şi stabilirea domiciliului minorului la domiciliul dvs. acolo unde sunteţi(dacă aveţi condiţii şi loc de muncă stabil) .Repet,regula este autoritatea părintească comună, domiciliul copilului îl veţi obţine la dvs. Pentru autoritatea unică, trebuie să demonstraţi că exercitarea în comun a autorităţii părinteşti reprezintă un risc pentru copil, că îi dăunează copilului.