Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoatere imobil de sub ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoatere imobil de sub ipoteca

Buna ziua. In luna septembrie voi achita un imprumut cu ipoteca. Stiu pasii ce trebuie urmati pentru scoaterea imobilului de sub ipoteca. Problema este insa urmatoarea. Casa ipotecata este a parintilor si surorii mele. Cine va face cererea de scoatere de sub ipoteca : eu, cel care a avut imprumutul sau proprietarii? Pot face si eu acest lucru in numele lor avand in vedere ca interesul a fost al meu atunci cand m-au ajutat cu ipoteca? Multumesc
Aveți un contract de ipoteca, cine sunt părțile din contract? Proprietarul și banca. Banca zice ca nu mai are pretentii și proprietarul/rii depun cererea de radiere la ocpi.