Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Legea nr.152/1998
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Legea nr.152/1998

Avand in vedere modificarile/completarile aduse Legii nr.152/1998 prin Legea nr.221 / 28.07.2015 va supun atentiei urmatoarea situatie :
-pana la data intrarii in vigoare a legii 221/2015, toti cetatenii care intrau sub incidenta legii nr.152/1998 erau tratati in mod egal, unitar si echitabil
-prin modificarile aduse legii nr.152/1998, din data de 31.07.2015 s-a creat cadrul legal prin care cetatenii aflati sub incidenta legii nr.152/1998 sunt tratati in mod inechitabil. Motivarea gasita urmarind fisa legii nr.221/2015 vine din partea Comisiei pentru administratie publica si administrarea teritoriului : "Pentru a exista o diferențiere între valorile de vânzare a locuințelor situate în municipii/orașe/comune, se consideră necesar să se stabilească o diferențiere, prin ponderare, în funcție de rangul localității fiind astfel introduse două litere noi, lit d1)-d2)."
-stabilirea criteriilor si indicilor de ponderare, asa cum sunt stabiliti prin noile prevederi legale, nu au oricum corespondenta in realitatea imobiliara din teritoriu, aducand mari prejudicii unei singure categorii de cetateni : chiriasii anl din Bucuresti.
Va rog sa ma sfatuiti ce, cum si unde pot actiona pentru a contesta aceasta modificare a legii nr.152/1998 - art.10 alin.(2) lit.d1), lege care din 1998 si pana la data de 31.07.2015 trata in mod unitar si echitabil toti cetatenii care intrau sub incidenta acestei legi.
Va multumesc.
vladiana, utilizator
Corectie : Legea nr.221/2015 este in vigoare din data de 28.07.2015, data publicarii.
Sansele de a schimba ceva se vor diminua dupa publicarea normelor metodologice de aplicare. Orice sfat documentat imi este util si mizez pe sprijinul dvs.