Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinerea unui grad de handicap, documente necesare si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinerea unui grad de handicap, documente necesare si unde sa ma adresez

Soacra mea sufera de alzheimer, primeste o indemnizatie de 400 lei, dar boala se agraveaza pe zi ce trece cum as putea sa obtin o indemnizatie pentru insotitor, deoarece nu mai poate sa se ingrijeasca singura?
Mentionez ca a fost incadrata in gradul III de handicap.
L nr 448/2006 Art. 35
Persoana cu handicap grav are dreptul, in baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal.

Art. 36
(1) Poate fi incadrata cu contract individual de munca in functia de asistent personal persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) are varsta minima de 18 ani impliniti;
b) nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni care ar face-o incompatibila cu exercitarea ocupatiei de asistent personal;
c) are capacitate deplina de exercitiu;
d) are o stare de sanatate corespunzatoare, atestata de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate;
e) a absolvit cel putin cursurile invatamantului general obligatoriu, cu exceptia rudelor si afinilor pana la gradul al IV-lea inclusiv ale persoanei cu handicap grav, precum si cu exceptia sotului sau sotiei, dupa caz; in situatii exceptionale, la propunerea asistentului social din cadrul aparatului propriu al consiliului local in a carui raza teritoriala isi are domiciliul sau resedinta persoana care urmeaza sa indeplineasca functia de asistent personal, Autoritatea Nationala pentru Persoanele cu Handicap poate aproba derogarea de la indeplinirea conditiilor de studii si in cazul altor persoane.
(2) Nu pot detine calitatea de asistent personal persoanele care beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 7 ani.

Constatati ca legiutorul a prevazut posibilitatea acordarii de asistent personal in cazul persoanelor cu handicap grav
in cazul dvs ,soacra dvs detine certificat de incadrare in grad mediu
Este necesar sa faceti solicitare catre comisia de expertiza medicala persoane cu handicap care sa analizeze documentele medicale care atesta afectiunile de care sufera solicitantul,eventual poate dispune investigatii suplimentare pentru actualizarea diagnosticului si eventual incadrarea in grad de handicap grav/accentuat-incadrare care ar permite acordarea de asitent personal care sa o ingrijeasca