Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a 2 a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a 2 a de munca

Buna ziua,

As dori sa stiu daca calificarea de masinist legatorie mecanica tipar inalt se incadreaza in grupa a 2 a de munca. Mentionez ca este vorba de perioada anilor 1983-1990 lucrata in "Combinatul Poligrafic Casa Scanteii"
Multumesc anticipat.
Daca aveti cont confirmat pe Avocatnet.ro, puteti parcurge pozitie cu pozitie anexa 2 la Ordin MMPS nr.50/ 1990 aici:
www.avocatnet.ro/content/con...
Pentru a beneficia de grupa de munca, chiar daca gasiti meseria dvs. in anexa 2, la data aparitiei ordinului (martie 1990), firma trebuia sa intocmeasca niste documente, sa obtina avizul ITM, sa nominalizeze personalul in grupe de munca si sa faca mentiuni clare in carnetele de munca.
Solicitati in scris la firma, cu nr. de inregistrare/ data, sa va elibereze o adeverinta intocmita conform prevederilor din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, in vederea pensionarii.