Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs pentru ocuparea unui post de functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs pentru ocuparea unui post de functionar public

VREAU sa particip la un concurs pentru ocuparea unui post de functionar public la Evidenta populatiei insa nu stiu daca sunt eligibila pentru ca anul trecut am accesat fonduri europene pentru instalarea tanarului fermier.Va rog sa-mi spuneti daca sunt compatibile functia de la evidenta populatiei cu fondurilr europene.Multumesc!
Da, sunt compatibile.

Art. 96 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.