Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nelamurire
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nelamurire

Sunt profesoara, fac parte dintr-un ONG si as vrea vrea sa stiu daca legea permite sa-mi fac o intreprindere individuala cu activitate de comert - consignatie. Multumesc!
Legea va permite.
(4) Nu pot ocupa posturile didactice, de conducere sau de îndrumare şi de control în învăţământ persoanele care desfăşoară activităţi incompatibile cu demnitatea funcţiei didactice, cum sunt:

a) prestarea de către cadrul didactic a oricărei activităţi comerciale în incinta unităţii de învăţământ sau în zona limitrofă;

b) comerţul cu materiale obscene sau pornografice scrise, audio sau vizuale;

c) practicarea, în public, a unor activităţi cu componenţă lubrică sau altele care implică exhibarea, în manieră obscenă, a corpului.Legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic.
Deci s-ar putea , daca activitatea nu se desfasoara in incinta unitatii sau in zona limitrofa.