Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa de omor

in urma cu 5 zile un baiat din sat se ducea sa si ia calul de unde era priponit ! alt baiat l a oprit din drum cu intentia de a l lovi , i a dat un ciocan in cap si a fugit ! baiatul lovit a cerut o cana de apa de la un vecin si a rupt tricoul s a legat la cap apoi a luat calul si s a dus acasa ! plin de sange a ajuns acasa unde il asteptau parintii ingroziti , plin de sange ! la cativa metri de poarta ,, la alta poarta se afla atacatorul cu o furca in mana se certa cu vecinii celui atacat deoarece acestia cand au auzit au sunat la politie si salvare ,,, si datorita faptului ca cel atacat locuieste intr o huidita fara prea multi vecini iar familia aceea i a impedicat prin prezenta lor sa si duca la indeplinire dorinta de al mai ataca inca odata pe cel ranit de data aceasta cu furca ! la scandalul cu vecinii asistau si parintiii atacatorului care in loc sa l linisteasca , acestia il instigau si participau efectiv la scandal ! cei doi vecini au intrat de frica in casa , de fata la scandal fiind si doi copii de 5 ani ai acestora care s au speriat teribil ! atacatorul s a dus apoi in fata casei celui lovit si a inceput sa l injure , sa i ameninte cu moartea atat pe el cat si pe familia acestuia ! in tot acest timp parintii atacatorului continuau si ei sa l atite pe acesta ! cel ranit nu a ripostat in nici un fel ,,,, dupa trei ore am chemat salvarea ptr ca acesta se simtea foarte rau ! a doua zi medicul de la medicina legala i a dat 7 , 8 zile ! azi dimineata cand am fost sa depunem actele am aflat cu stupoare ca cei doi martori au fost amendati cu cate 200 lei deoarece mama golanului a reclamat prima ca de fapt copilul ei a fost injurat si amenintat de ei si de aceasta el sarea cu furca la gard la ei !in timp ce atacatorul a primit ptr cele doua ore de teroare doar 200 de lei ! este normal asa ceva ? ce ar trebui sa faca cei doi martori ptr a scapa de cei 400 lei ! ce se poate intreprinde impotriva parintilor care il instigau pe atacator sa savarseasca o fapta rea ? ce poate face cel ranit ptr a scapa si a trimite in puscarie pe acel golan ? va multumesc !
Probabil cei doi martori au primit o amendă contravențională pentru tulburarea liniștii și ordinii publice.Pentru fapta săvâșită, ca urmare a depunerii plângerii penale de către victimă, fapta va fi cercetată iar atacatorul poate fi tras la răspundere penală.
legea o fac altii ,,, totusi oamenii stateau linistiti in curtea lor impreuna cu copii , cand vezi nebunul cu furca in mana la poarta , ca te injjura si te ameninta , iti mai vezi si copii speriati , ce trebuie sa faci ? era joi seara , ei au sunat la politie , politaiul nu era in sat ,, dar le a transmis sa vina luni , deci dupa 4 zile sa faca reclamatie ! cand au venit ,,,, a venit si mama atacatorului cu una, si i a amendat ! iti este frica in ziua de azi sa mai stai in curtea casei tale
pana bogdan a scris:

legea o fac altii ,,, totusi oamenii stateau linistiti in curtea lor impreuna cu copii , cand vezi nebunul cu furca in mana la poarta , ca te injjura si te ameninta , iti mai vezi si copii speriati , ce trebuie sa faci ? era joi seara , ei au sunat la politie , politaiul nu era in sat ,, dar le a transmis sa vina luni , deci dupa 4 zile sa faca reclamatie ! cand au venit ,,,, a venit si mama atacatorului cu una, si i a amendat ! iti este frica in ziua de azi sa mai stai in curtea casei tale

Iei parul, deschizi usa, ii zici sa intre si te apuci de treaba.
Totul, o ciomageala legala.